Głóg wielkoowocowy (Crataegus macrocarpa)

Cechy drzewa: Głóg wielkoowocowy - gałązka z owocamiGłóg wielkoowocowy - liśćGłóg wielkoowocowy to małe drzewko do 6 metrów wysokości.
Liście. Liście sztywnawe, ciemnozielone o całobrzegich łatkach w dole wcięcia.
Owoce. Owoce czerwone do 1,5-2 cm długości i 1 cm szerokości, kuliste i elipsoidalne. Większe od owoców głogu jednoszyjkowego.

Pochodzenie: Europa, Alpy Wschodnie

Rozmaitości: Głóg wielkoowocowy - owoceGłóg wielkoowocowy jesienią Głóg wielkoowocowy jest mieszańcem rosnących w Polsce głogów. Jego jedyne naturalne stanowisko w Polsce to Popradzki Park Krajobrazowy i okolice Muszyny.

Drzewa podobne: Przypomina wyglądem liści i owoców głóg jednoszyjkowy. Trudny do rozróżnienia.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.


- -Głóg owłosiony (Crataegus submollis)

Cechy drzewa: Głóg owłosiony gałązka z cierniemGłóg owłosiony liśćGłóg owłosiony to niskie drzewko do kilku metrów wysokości. Posiada liczne, długie ciernie do 7 cm. Korona ładnie zagęszczona. Kwitnie i owocuje obficie.
Liście. Liście o kształcie jajowatym, podwójnie piłkowane. Młode liście owłosione, a u starszych włoski pozostają tylko wzdłuż nerwów.
Kwiaty. Białe kwiaty o średnicy do 2,5 cm, na długich, cienkich szypułkach, zebrane w kiście. Kwiaty zawierają po 10 pręcików.
Owoce. Czerwonopomarańczowe owoce o średniej wielkości, około 2 cm średnicy. Zawierają 4 do 5 nasion.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Rozmaitości: Głóg owłosiony kwiatGłóg owłosiony owoc Zwany bywa głogiem włochatym. Owoce jadalne, są przysmakiem dla ptaków. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono-brązowe barwy.

Drzewa podobne: Bardzo podobny do głogu miękkiego.

Lokalizacja zdjęć: Ogród Botaniczny PAN w Warszawie.


- -


« Głogi strona poprzednia                     Głogi strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -