Jabłoń - rodzina różowate

Gatunki jabłoni: znanych jest 25 gatunków jabłoni. W Polsce kilka, jako drzewa owocowe - jabłoń domowa (Malus domestica) z 10 tysiącami odmian użytkowych sadowniczych. Inne, jako drzewa ozdobne: jabłoń dzika (Malus silvestris), jabłoń jagodowa (Malus baccata), jabłoń kwiecista (Malus floribunda), rajska jabłoń (Malus pumila), jabłoń purpurowa (Malus purpurea), jabłoń śliwolistna (Malus prunifolia), jabłoń Sargenta (Malus sargentii), jabłoń południowochińska.


Jabłoń domowa (Malus domestica)

Jabłoń domowa pąk kwiatowyJabłoń domowa kwiat
Jabłoń domowa: pąki kwiatowe i kwiaty

Cechy drzewa: Jabłoń domowa to drzewo do 6-8 metrów wysokości. Czasami zdziczałe drzewa potrafią osiągnąć nawet do 10 metrów. Korona szeroka i gęsta.

Liście. Liście pojedyncze, małe, zielone, owalne o piłkowanym brzegu. Osadzone są na ogonku 2–5 cm. Koniec blaszki liściowej zaostrzony.
Kwitnienie. Kwitnie w maju.
Kwiaty. Pąki różowe, kwiaty pięciopłatkowe, białe lub białoróżowe, pylniki żółte.
Owoce. Okrągłe, zwisają na krótkich ogonkach, średnica od kilku do kilkunastu centymetrów. Potocznie zwane jabłkami. Kolorystyka od zielonej, żółtej po różne odcienie czerwieni i brązu. Smaczne soczyste o różnych typach smaków w zależności od odmiany - słodkie, kwaśne, twarde na przetwory czy gruszkowe.

Pochodzenie: Początkowo Azja Środkowa. Aktualnie znaturalizowana niemal na całym świecie. Nazwa "domowa" jest szeroko stosowana do wszystkich form jabłek sadowniczych.

Jabłoń domowa gałązkaJabłoń domowa kwitnienie
Jabłoń domowa: gałązka i kwitnienie

Rozmaitości: Jabłoń domowa powstała w wyniku samoczynnego krzyżowania się dwóch dziko rosnących na Kaukazie jabłoni –> jabłoni niskiej (Malus pumila) oraz jabłoni dzikiej (Malus sylvestris), a następnie w wyniku działań człowieka poprzez uzupełnienie o geny kilku innych naturalnie występujących w Azji i Europie gatunków jabłoni. W uprawie spotyka się ok. 10 tysięcy odmian. Do dobrego owocowania wymaga słonecznych stanowisk. Cechuje się wysoką mrozoodpornością.

Jabłoń domowa owocJabłoń domowa liść
Jabłoń domowa: owoc i liść drzewa

Drzewa podobne: Różne gatunki jabłoni bardzo łatwo krzyżują się między sobą. Ich rozróżnienie bywa trudne. Natomiast samą jabłoń jest bardzo łatwo rozpoznać.

Lokalizacja zdjęć: Ogródek autora, os. Wschód w Żyrardowie.


- -
Jabłoń purpurowa (Malus x purpurea)

Jabłoń purpurowa kwiatJabłoń purpurowa kwiaty
Jabłoń purpurowa: kwiaty drzewa

Cechy drzewa: Jabłoń purpurowa to małe drzewko do 4 metrów wysokości.

Kwiaty. Kwiaty promieniste, 5-krotne, o odwrotnie jajowatych płatkach. Słupek o zrośniętych szyjkach. W odróżnieniu od większości gatunków jabłoni mają kwiaty w kolorze od różowego do ciemnopurpurowego. Średnica kwiatu do 3,5 cm. Bardzo dekoracyjne.
Liście. Liście małe, eliptyczne, wydłużone, o blaszce prawie dwukrotnie dłuższej od ogonka liściowego. U różnych odmian bywają zielone lub czerwone.
Owoce. Owoc to małe jabłuszka koloru wiśniowego. Niesmaczne, nie nadają się do spożycia.

Pochodzenie: Mieszaniec Malus × atrosanguinea i Malus sieversii.

Rozmaitości: Uprawiana jako roślina ozdobna - idealna do małych ogrodów jako soliter.

Drzewa podobne: Dekoracyjne gatunki i odmiany jabłoni są do siebie bardzo podobne i trudno je rozróżnić.

Lokalizacja zdjęć: Osiedle Kościuszki w Żyrardowie.


Jabłoń - strona druga
- Drzewa Polski - Atlas drzew -