Jabłoń Sargenta (Malus sargentii)

Jabłoń Sargenta gałązka wiosnąJabłoń Sargenta pąk kwiatowy
Jabłoń Sargenta: gałązka wiosną i pąki kwiatowe

Cechy drzewa: Jabłoń Sargenta to drzewo do 2-3 metrów wysokości o małych rocznych przyrostach. Czasami o wielu pniach i mocno rozrastające się na boki. Korona bardzo szeroka, kulista i gęsta. Świeże pędy purpurowe, a starsze brunatne.

Jabłoń Sargenta kwiatJabłoń Sargenta kwitnienie
Jabłoń Sargenta: kwitnienie

Liście. Liście 2 rodzajów - małe, jajowate o długości 5-6 cm oraz szersze klapowane (heterofilia - występowanie na tym samym drzewie liści o zupełnie różnych kształtach). Początkowo jasnozielone, w sezonie ciemnieją, aby jesienią przebarwić się na złote barwy. Bardzo dekoracyjne i charakterystyczne.
Kwitnienie. Kwitnie ponad tydzień później od naszych jabłoni. Najczęściej w połowie maja. Co dwa lata kwitnie mniej obficie.
Kwiaty. Pąki kwiatowe początkowo różowe, potem bieleją. Kwiaty o białych płatkach, bardzo małe i urokliwe.
Owoce. Małe, do 1,5cm szerokości, okrągłe, wiszą na długich i cienkich, zielonych ogonkach po kilka sztuk. Początkowo jasnozielone, dojrzewając czerwienieją (ogonki również czerwienieją). Bardzo błyszczące. Zimą owoce nieco ciemnieją. Bardzo długo wiszą na gałązkach.

Pochodzenie: Japonia.

Jabłoń Sargenta pokrój drzewaJabłoń Sargenta owoce
Jabłoń Sargenta: pokrój drzewa i owoce

Rozmaitości: Jabłoń Sargenta preferuje słoneczne i półcieniste stanowiska. Cechuje się wysoką mrozoodpornością. Owocuje i kwitnie bardzo obficie. Jej owoce są przysmakiem dla ptactwa w okresie zimowym. Jedna z piękniejszych rajskich jabłoni do szerokich zastosowań w małych ogrodach. Nie jest atakowana przez choroby i grzyby. Odnotowuje się udane próby rozmnażania z nasion.

Drzewa podobne: Liście są tak wyjątkowe, że bardzo łatwo jabłoń Sargenta rozpoznać.

Jabłoń Sargenta liście jesieniąJabłoń Sargenta gałązka zimą
Jabłoń Sargenta: gałązka jesienią i zimą

Lokalizacja zdjęć: Ogródek autora, arboretum w Rogowie.


- -

Jabłoń - strona pierwsza

- Drzewa Polski - Atlas drzew -