Jodła - rodzina sosnowate

Gatunki jodły: znanych jest 50 gatunków jodły w tym: jodła pospolita, jodła arizońska, jodła balsamiczna, jodła grecka, jodła górska, jodła kalifornijska, jodła olbrzymia, jodła mandżurska, jodła nikko, jodła koreańska, jodła kaukaska, jodła hiszpańska, jodła szlachetna, jodła syberyjska i jodła Veitcha oraz jodła Arnolda.
W Polsce powszechna jest tylko jodła pospolita, a w przydomowych ogródkach najczęściej sadzona bywa jodła koreańska i jodła kalifornijska.


Jodła pospolita (Abies alba) Gatunek rodzimy

Cechy drzewa: Jodła pospolita gałązkaJodła pospolita wiosną Jodła pospolita to drzewo o wysokości do 40 metrów. Pień prosty pokryty szaro-brązową korowiną. Jodły słyną z pięknych koron - pomijając odmiany karłowate, większość tych drzew ma wyraźnie stożkowaty pokrój i piętrowy układ gałęzi. Drobne jajowate pączki nie są pokryte żywicą.
Igły. Cienkie, ciemnozielone, błyszczące igły do 3 cm, na szczycie wycięte.
Szyszki. Szyszki prosto wzniesione, do 20 cm długości o wąsko cylindrycznym kształcie. Młode szyszki - zielone, dojrzałe - brunatne. Jodły najłatwiej odróżnić od innych drzew iglastych po szyszkach, które skierowane są pionowo do góry. Zanim dojrzeją, często przybierają piękną, zielona lub fioletową barwę. Dojrzałe nie spadają w całości na ziemię, lecz pod koniec lata rozsypują się na pojedyncze łuski, a na gałęziach pozostają tylko ich trzpienie.

Pochodzenie: Środkowa i południowa Europa.

Rozmaitości: Jodła pospolita igłyJodła pospolita spód igieł Najlepiej rośnie wśród drzew, np. na działkach leśnych. Jest wymagająca i kapryśna, chociaż to nasz krajowy gatunek. Jodła pospolita najlepiej czuje się na Podhalu, w Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu. Natomiast na nizinach dokucza jej mała wilgotność powietrza i zanieczyszczenia, toteż podsycha i nie osiąga pokaźnych rozmiarów. Dlatego jest tam też rzadko spotykana.

Drzewa podobne: Jodła pospolita z lewej - pokrój drzewaJodła pospolita kora Generalnie jodły są dość podobne do siebie. Amator przyrody pomylić też może jodłę pospolitą ze świerkiem pospolitym. Na zdjęciu widać różnicę w pokroju tych drzew. Jodła po lewej stronie, świerk po prawej.

Lokalizacja zdjęć: Góry Świętokrzyskie, arboretum Kudypy, arboretum w Powsinie.


- -




Jodła kalifornijska, jednobarwna (Abies concolor)

Cechy drzewa: Jodła kalifornijska gałązkaJodła kalifornijska igły Jodła kalifornijska to duże drzewo rosnące do 40 metrów wysokości. W Polsce niższe, ale potrafi osiągnąć 25 metrów. Kora popielata, gładka. Korona gęsta i regularna. Gałęzie rozchodzą się od pnia niemalże poziomo. Jedna z piękniejszych jodeł w naszym klimacie ze względu na wybarwienie igieł.

Igły. Igły długie, łukowato wygięte, koloru srebrzystego, niebieskawego i sinozielonego. Na gałązkach ustawione są grzebieniasto.
Szyszki. Szyszki duże, cylindryczne, początkowo jasne, oliwkowe. Potem z upływem czasu zmieniają barwę na fioletową i jasnobrązową. Nie posiadają łusek okrywowych.

Pochodzenie: Południowo-zachodnie USA i północny Meksyk.

Rozmaitości: Jodła kalifornijska igłyJodła kalifornijska szyszka Drzewo to jest bardzo tolerancyjne, jeśli chodzi o rodzaj gleby na którym rośnie. Jest wytrzymała na mróz, susze i zanieczyszczenie powietrza. Bardzo często gości w naszych ogrodach i parkach. Sprowadzona do Europy w 1872 roku, a do Polski kilkanaście lat później. Dla uzyskania dekoracyjnego waloru warto sadzić jodłę kalifornijską na słonecznych stanowiskach. Początkowo bardzo szybko rośnie i daje duże przyrosty. Niestey z wiekiem (z grubsza po 30 latach) traci swój dekoracyjny charakter.

Drzewa podobne: Jodła kalifornijska - pokrój drzewaJodła kalifornijska gałązka zimą Dzięki dużym, charakterystycznym niebieskawo-szarym, nieco łukowato rosnącym igłom jest dość łatwa do identyfikacji.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie, Żyrardów ul. Piękna, kościół os. Wschód, park w Żelazowej Woli.


- -




Jodły - strona 2


- Drzewa Polski - Atlas drzew -