Kalina - rodzina przewiertniowate

Kalina hordowina (Viburnum lantana)

Kalina hordowina - pąkKalina hordowina - kwiatostan
Kalina hordowina: pąk i kwiatostan

Cechy drzewa: Kalina hordowina to krzew do 2-3 metrów wysokości. Rzadko kiedy można spotkać ją w formie małego drzewka. Kora szorstka, z wiekiem podłużnie spękana. Wytwarza dużo odrośli korzeniowych. Pąki owłosione, grubawe, nie okryte łuskami.

Liście. Liście 10-15 cm długości, grubawe, szerokoeliptyczne, miękkie i zarazem szorstkie w dotyku. Ułożone naprzeciwlegle, ciemnocielone, wierzchem pomarszczone i bardzo unerwione. Spodem jaśniejsze i filcowato owłosione. Na wierzchołku krótko zaostrzone. Liście jesienią przebarwiają się na brązowoczerwone barwy.
Kwiaty. Kwiaty małe, białokremowe, zebrane w nieduże, szczytowe, zaokrąglone podbaldachy.
Kwitnienie. Kalina hordowina kwitnie w połowie maja.
Owoce. Owoce małe, prawie okrągłe, lekko eliptyczne, błyszczące, dojrzewają nieregularnie. Często spotyka się na jednym podbaldachu jednocześnie owoce niedojrzałe zielone, dojrzewające czerwone i dojrzałe czarne. W środku zawierają małą pestkę - nasiono z której można ją rozmnażać.

Pochodzenie: Europa, Azja Zachodnia i Afryka Północna.

Kalina hordowina wiosnąKalina hordowina - liść
Kalina hordowina: zaszłoroczne owoce wiosną i liść drzewa

Rozmaitości: Kalina hordowina nie ma żadnych wymagań glebowych, chociaż lepiej rośnie na glebach wapiennych. Obficiej kwitnie i owocuje na stanowiskach słonecznych. Bardzo wytrzymała na długie okresy suszy. Odporna też na nasze większe mrozy.

Kalina hordowina - gałązka latemKalina hordowina - owoce
Kalina hordowina: zielone owoce latem i dojrzewające owoce

Drzewa podobne: Kalina hordowina jest dość podobna do popularnej u nas kaliny sztywnolistnej. Posiada jednak mniej wydłużone i niebłyszczące liście. Tworzy z nią mieszańce o mniej efektownym ulistnieniu ale bardziej odporne na mróz. Liście kaliny hordowiny opadają na zmię.

Lokalizacja zdjęć: Park Ujazdowski i Ogród Botaniczny w Warszawie, arboretum w Rogowie.


- -
« Kaliny strona poprzednia                     Kaliny strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -