Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum)

Kalina sztywnolistna - pąkKalina sztywnolistna - kwiaty
Kalina sztywnolistna: pąk i kwiaty

Cechy drzewa: Kalina sztywnolistna to krzew do 4-5 metrów wysokości. U nas zazwyczaj rośnie do 3,5 metra. Rzadko kiedy prowadzona w formie drzewka. Gałęzie sztywne i wzniesione. Często rośnie w formie wielopiennej rozrastając się bardzo na boki.

Liście. Liście zimozielone, sztywne, grube, silnie unerwione, ciemnozielone i błyszczące z wierzchu, a spodem jaśniejsze i pokryte brązowawym kutnerem. Długie do 25 cm, całobrzegie, lancetowate lub podłużnie jajowate. Zimą w czasie mrozów pozwijane w rurki.
Kwiaty. Pąki kwiatowe tworzą się jesienią. Beżowe, nagie, bez łusek ochronnych, pokryte kutnerem. Kwiaty białawe zebrane w kutnerowate podbaldachy. Średniej wielkości do 15-18 cm średnicy. Kwitnie bardzo obficie.
Kwitnienie. Kalina sztywnolistna kwitnie w 3.dekadzie maja, czasami powtarza kwitnienie we wrześniu.
Owoce. Owoce okrągłe, początkowo jasnoczerwonawe, potem ciemnieją aż do osiągnięcia czarnej barwy. Owocuje obficie. Owoce zostają na gałązkach przez całą zimę aż do wiosny.

Pochodzenie: Chiny.

Kalina sztywnolistna - liśćKalina sztywnolistna - owoce
Kalina sztywnolistna: liść i owoce

Rozmaitości: Kalina sztywnolistna wymaga wilgotnych i żyznych gleb. Nie do końca jest odporna na duże mrozy, szczególnie w okresie młodości.

Kalina sztywnolistna - owoce jesieniąKalina sztywnolistna - zimą
Kalina sztywnolistna: owoce i gałązka zimą

Drzewa podobne: Kalina sztywnolistna jest bardzo podobna do popularnej u nas kaliny hordowiny. Różnica jest taka, że ma bardziej wydłużone i błyszczące liście. Tworzy z nią mieszańce o mniej efektownym ulistnieniu ale bardziej odporne na mróz.

Lokalizacja zdjęć: Park Ujazdowski w Warszawie, park w Żelazowej Woli.


- -
« Kaliny strona poprzednia                     Kaliny strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -