Kalina - rodzina przewiertniowate

Gatunki kaliny: znanych jest ok. 120 gatunków kaliny, z czego w Polsce rosną głównie dwa: kalina koralowa i kalina hordowina. Natomiast w kolekcjach dendrologicznych można spotkać takie gatunki: kalina angielska, kalina brzozolistna, kalina japońska, kalina koreańska, kalina szorstkowłosa, kalina Wilsona.


Kalina koralowa (Viburnum opulus)

Cechy drzewa: Kalina koralowa - pąkKalina koralowa - kwiatKalina koralowa to małe drzewo do 4-5 metrów wysokości. Bardzo często bez jednego pnia przewodnika w formie krzaczastej. Liście szerokojajowate, 3-5 klapowedo 12 cm długości i 9 cm szerokości, grubo i nierównomiernie ząbkowane. Z wierzchu liście nagie, od spodu delikatnie owłosione, a na jesieni przebarwiają się na kolor szkarłatnopurpurowe. Kwiaty białe w małych baldachach do 10 cm średnicy. Na brzegu baldachów duże rozwinięte, a wewnątrz drobne z pręcikami i słupkami. Owoce krwistoczerwone, błyszczące, utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.

Pochodzenie: Europa, Północna Azja i Afryka.

Rozmaitości: Kalina koralowa - liśćKalina koralowa - owoce Kalina koralowa wymaga żyznych i wilgotnych gleb. Obficie owocuje na stanowiskach słonecznych. Liście są często atakowane przez mszyce bądź przez chrząszcza - szarynkę kalinówkę.

W ziołolecznictwie mają zasotosowanie owoce i kora kaliny. Kalina stosowana jest przede wszystkim ze względu na jej działanie rozkurczowe, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Owoce kaliny zawierają garbniki, saponiny, witaminy C i P, pektyny, karoten, kumaryny i kwasy organiczne. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, żółciopędnie i moczopędnie. W korze kaliny znajdują się garbniki, związki triterpenowe, związki goryczowe, flawonoidy, kumaryny, fitosterole i fenolokwasy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne. Obniża poziom złego cholesterolu, działa przeciwzapalnie i odkażająco.

Z literatura nie do końca wynika, czy surowe owoce kaliny są jadalne. Część zaleca ich zbiór po pierwszych przymrozkach albo po prostu przemrożenie ich celem pozbycia się charakterystycznej goryczki. Część podaje, że surowe owoce są wręcz trujące. Jednak mnogość wpisów w internecie, a propos robienia z kaliny nalewek, win, soków i innych syropów pozwala wnioskować z dużym prawdopodobieństwem o ich nieszkodliwości.

Drzewa podobne: Kalina koralowa - jesieniąKalina koralowa - zimą Kalina koralowa raczej jest łatwym drzewem do rozpoznania. Same liście jednak są bardzo podobne do liści klonu czerwonego, przynajmniej z wierzchniej strony. Jednakże kwity, owoce i pokrój tych drzew są zupełnie różne.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Działki na ul. Piastowskiej w Żyrardowie. Ogródek autora. Ogród Krasińskich w Warszawie.


- Zdjęcia kaliny koralowej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -