Magnolia - rodzina magnoliowate

Magnolia parasolowata (Magnolia tripetala)

Cechy drzewa: Magnolia parasolowata pąkMagnolia parasolowata kwiat Magnolia parasolowata to drzewo wysokości do 12, a czasami 15 metrów i rozrastające się na 5 metrów szerokości.

Liście. Liście bardzo duże - nawet do 60 cm długości. Odwrotnie jajowate, osadzone parasolowato po kilka sztuk na wierzchołkach pędów - stąd nazwa tej magnolii.
Kwiaty. Kwiaty duże do 25 cm, białe lub kremowe.
Kwitnienie. Magnolia parasolowata kwitnie na początku czerwca.
Owoce. Owoce duże i ciężkie o kształcie szyszkowatym. Początkowo są zielonkawe, a w miarę dojrzewania zmieniają kolor od różowego do ciemnoczerwonego.

Pochodzenie: Południowo-wschodnia Ameryka Północna.

Rozmaitości: Magnolia parasolowata liścieMagnolia parasolowata gałązka Stosunkowo wytrzymała na niskie temperatury. Kwitnie po rozwoju liści. Suszona kora magnoli parasolowatej stosowana była jako środek oczyszczający, ściągający, pomagający w dolegliwościach żołądkowych, reumatyzmie i artretyzmie.

Magnolia ta preferuje stanowiska wilgotne, lekkokwaśne i półcieniste. Ze względu na osiągane rozmiary nie nadaje się do małych ogrodów.

Drzewa podobne: Magnolia parasolowata niedojrzały owocMagnolia parasolowata owoc Podobna do magnolii szerokolistnej i magnolii drzewiastej.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie.- Zdjęcia magnolii parasolowatej -
Magnolia szerokolistna (Magnolia hypoleuca, Magnolia obovata)

Cechy drzewa: Magnolia szerokolistna pąkMagnolia szerokolistna kwiat Magnolia szerokolistna to drzewo wysokości do 20 metrów; u nas 10 metrów i ponad 5 metrów szerokości. Spotykana czasami w formie krzewiastej.
Liście. Liście pojedyncze, odwrotnie jajowate, zielone, a pod spodem niebieskawe. Na jesieni przebarwiają się na żółto i brązowo. Są bardzo duże - do 40 cm długości. Wyglądają jak olbrzymie liście kasztanowca, gdyż wyrastają w rozetkach po 5, 7 sztuk na szczytach pędów. Pędy czerwonobrązowe.
Kwiaty. Kwiaty duże, białe z lekkim różowym zabarwieniem. Okwiat składa się z płatków wyrastających spiralnie na dnie kwiatowym, z różowymi pręcikami i słupkami wewnątrz.
Owoce. Owoce wyglądają jak wielkie (początkowo zielono-żółte a następnie czerwonawe) szyszki, zakończone odstającymi i kłującymi wyrostkami o długości do 1 cm.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Magnolia szerokolistna liścieMagnolia szerokolistna gałązka Wytrzymała na niskie temperatury, nawet do -25 stopni Celsjusza. Kwitnie i owocuje w naszym klimacie. Generalnie rzadkość na terenie Polski. W Japonii wiele części tej magnolii (liście, pąki) ma szerokie zastosowanie w kuchni.

Drzewa podobne: Magnolia szerokolistna owocMagnolia szerokolistna jesienią Podobna do magnolii parasolowatej i magnolii drzewiastej.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie.


- Zdjęcia magnolii szerokolistnej -
Magnolia drzewiasta (Magnolia acuminata)

Cechy drzewa: Magnolia drzewiasta pąkMagnolia drzewiasta gałązka Magnolia drzewiasta to drzewo wysokości do 20-25 metrów (w USA nawet ponad 30 m), o szerokiej koronie. Pień prosty, pokryty drobno spękana korowiną. Pędy nagie lub w młodości słabo owłosione, czerwonobrązowe, połyskujące.

Liście. Liście eliptyczne, długości do 20 cm, na wierzchołku krótko zaopatrzone, z wierzchu ciemnozielone, od spodu jaśniejsze i miękko owłosione, na jesienie brązowo lub żółte.
Kwiaty. Kwiaty zielonkawożółte, małe, szerokości do 5 cm, słabo widoczne wśród liści. Posiadają wąskie, ściśle skupione płatki oraz na zewnątrz odgięte, krótkie działki. Kwitnie nie tak obficie, jak piwersze, wiosenne magnolie.
Magnolia drzewiasta kwiatMagnolia drzewiasta kwiat Kwitnienie. Magnolia drzewiasta kwitnie u nas pod koniec maja i na początku czerwca.
Owoce. Owocostany koralowoczerwone, walcowate, w naszych warunkach zwykle słabo wykształcone, tylko nieliczne z pełnymi owocami i nasionami.

Pochodzenie: Wschodnie tereny Stanów Zjednoczonych od Nowego Jorku do Georgii, na zachód po Arkansas i Illinolis.

Rozmaitości: Magnolia drzewiasta liśćMagnolia drzewiasta owoc Magnolia drzewiasta sprowadzona została do Europy na początku XVIII wieku. W naszych parkach spotykana jest stosunkowo rzadko. Jedynie piękne i wielkie okazy spotyka się w starych parkach w zachodniej Polsce. Za najwyższą uważa się magnolię drzewiastą z Śledziejowic, o wysokości 30 metrów, obwód 385 cm i szacowany wiek 150 lat (stan na 2013 rok). Równie olbrzymia rośnie na polance Hallera kolo Skawiny w Małopolsce i osiąga wysokosc 31,4 metra, obwód 303 cm, szacowany wiek ok. 220 lat (stan na 2022 rok).

Magnolia drzewiasta odznacza się dużą wytrzymałością na niskie temperatury. Starsze drzewa nie przemarzają u nas nawet podczas bardzo surowych zim. To bardzo oryginalne drzewo o dużych liściach. Polecana jest do dużych parków. Brak nasion i wolny wzrost w młodości są głównie przeszkodą w rozpowszechnianiu tego cennego drzewa.

Udowodniono, że można zwiększyć odporność młodych magnolii na działanie mrozu. Wystarczy spryskać ja Alarem w stężeniu 0,4%-0,7% lub Ethrelem 0,1% oraz podlewać chlorkiem chlorocholiny (CCC) w stężeniu 1,2%-1,5%.

Drzewa podobne: Podobna do magnolii parasolowatej i magnolii szerokolistnej. Jednak mniejsze kwiaty o zielonkawych tonach pozwalają na łatwą jej identyfikację.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- Zdjęcia magnolii drzewiastej -
« Magnolie strona poprzednia                     Magnolie strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -