Magnolia - rodzina magnoliowate

Magnolia purpurowa (Magnolia liliiflora )

Cechy drzewa: Magnolia purpurowa pąkMagnolia purpurowa gałązka Magnolia purpurowa to drzewo do 4 metrów wysokości. Częściej jednak spotykana w formie krzewiastej. To jedna z najciemniejszych magnolii.
Liście. Liście są jasnozielone, owalne, długości do 15 centymetrów.
Kwiaty. Kwiaty ciemnobordowe, niemal fioletowe, podobne są kształtem do kwiatów magnolii gwiaździstej, ale mają kilkanaście płatków. Z wyglądu przypominają olbrzymie tulipany.
Owoce. Szyszkowate - typowe dla magnolii. W Polsce rzadko owocuje.

Pochodzenie: Daleki Wschód, aczkolwiek odmiana Nigra tej magnolii, to mieszaniec międzygatunkowy magnolii purpurowej z magnolią gwiaździstą.

Rozmaitości: Magnolia purpurowa kwiatMagnolia purpurowa kwiaty Jedna z najczęściej hodowanych magnolii w Polsce. Zakwita najczęściej już w pierwszym roku po posadzeniu, nieco później niż wczesne magnolie - w maju i czerwcu. Kwitnie bardzo obficie i długo. Wymaga słonecznego stanowiska. Jest niezbyt wytrzymała na większy mróz i dlatego nie powinna być sadzona w rejonach o silnych mrozach. Lepiej rośnie i kwitnie na żyznej i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie.

Drzewa podobne: Magnolia purpurowa liśćMagnolia purpurowa owoc Kolor kwiatów dość szybko pozwala na identyfikację tej magnolii.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Ogród Botaniczny w Warszawie.


- Zdjęcia magnolii purpurowej -
Magnolia Galaxy (Magnolia 'Galaxy')

Cechy drzewa: Magnolia Galaxy gałązkaMagnolia Galaxy kwiat Magnolia Galaxy to drzewo do 7-10 metrów wysokości. Pokrój kolumnowy - dość nietypowy dla magnolii. Wzrost, jak na magnolie dość szybki.
Liście. Pierwsze liście są jasnozielone, po dojrzeniu ciemnieją i stają się delikatnie skórzaste. Liście są szerokojajowate, całobrzegie, rosną na krótkich ogonkach.
Kwiaty. Kwitnie pod koniec kwietnia przed rozwojem liści. Kwiaty duże składające się z kilkunastu płatków koloru ciemnoróżowego - na zewnątrz ciemniejsze a wewnątrz jasno różowe. W miarę upływu czasu tepale dość mocno rozchylają się na boki.
Owoce. Typowe - dość rzadko pojawiają się u nas.

Pochodzenie: Wyselekcjonowana przez Williama Kosara w 1963 roku w National Arboretum, USA.

Rozmaitości: Magnolia Galaxy liścieMagnolia Galaxy kwiaty Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, wilgotne, w miarę kwaśne i osłonięte od wiatrów. Nie lubi przycinania. Nie znosi suszy - wymaga podlewania w okresach bezdeszczowych. W pierwszych lata zaleca się jej okrywanie na zimę. Idealna do nasadzeń parkowych i przy drogach miejskich.

Drzewa podobne: Magnolia Galaxy liście jesieniąMagnolia Galaxy owoc Kolumnowy pokrój sprawia, że jest łatwa do rozpoznania.

Lokalizacja zdjęć: Muranów - Warszawa.


- -
Magnolia wierzbolistna (Magnolia salicifolia)

Cechy drzewa: Magnolia wierzbolistna pąkMagnolia wierzbolistna kwiat Magnolia wierzbolistna to drzewo do 7 metrów wysokości.
Liście. Liście wąskie, lancetowate, zielonkawe z jaśniejszym spodem.
Kwiaty. Kwiaty białe. Kwitnie bardzo obficie.
Owoce. Typowe szyszkowate.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Magnolia wierzbolistna kwitnienieMagnolia wierzbolistna liść Kwitnie na początku kwietnia przed rozwojem liści. Wytrzymała na mróz choć zaleca się okrywanie młodych roślin.

Drzewa podobne: Magnolia wierzbolistna liścieMagnolia wierzbolistna gałązka Ciężka do identyfikacji.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.


- Zdjęcia magnolii wierzbolistnej -
« Magnolie strona poprzednia                     Magnolie strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -