Magnolie żółtokwiatowe

Magnolia Yellow Lantern (Magnolia 'Yellow Lantern')

Cechy drzewa: Magnolia Yellow Lantern kwiatMagnolia Yellow Lantern kwiatMagnolia Yellow Lantern to drzewo dorastające do 5-6 metrów wysokości. Pokrój strzelisty, rozrastający się na bloki.
Liście. Duże i eliptyczne, jasnozielone. Jesienią przebarwiają się na żółte i brązowe tony.
Kwiaty. Kwitnie na początku maja, równolegle z rozwojem liści. Tepale duże o kremowo-żółtej barwie. Kwitnie już w rok po posadzeniu.
Owoce. Typowe szyszki magnoliowe. Bardzo szybko wchodzi w stan owocowania (3-5 lat po posadzeniu).

Pochodzenie: Krzyżówka magnoli drzewiastej podgatunku subcordata (Magnolia acuminata var subcordata) z magnolią pośrednią odmiany Alexandina (Magnolia X soulangeana ‘Alexandrina’).

Rozmaitości: Cechuje się szybkimi przyrostami, jak na genralnie wolnorosnące magnolie. Cechuje się dużą mrozoodpornością. Kwitnie bardzo obficie.

Drzewa podobne: Wszystkie magnolie żółtokwiatowe są bardzo trudne do identyfikacji i rozróżnienia.

Lokalizacja zdjęć: Ogródek autora.


- -
Magnolia Elizabeth (Magnolia 'Elizabeth')

Cechy drzewa: Magnolia Elizabeth kwiatMagnolia Elizabeth kwiatMagnolia Elizabeth to drzewo do 8-10 metrów wysokości.
Liście. Liście duże, spiczaste i nieco szorstkie. Jesienią zmieniają kolor na miedziano-brązowy.
Kwiaty. Tepale cytrynowożółte w kształcie miseczek.
Owoce. Typowe.

Pochodzenie: Krzyżówka (Magnolia acuminata) z (Magnolia denudata) wykonana w Brooklyn Botanic Garden w 1956 roku. Klon został wybrany i nazwany w 1978 roku na cześć dyrektor Elizabeth Scholz.

Rozmaitości: Magnolia Elizabeth ma naprawdę tylko żółtawy pąk. Po rozwinięciu szybko blednie do koloru kremowobiałego. Ponadto liście pojawiają się w tym samym czasie (lub bardzo szybko przy suchej pogodzie) co kwiaty. Kwitnie bardzo obficie.

Drzewa podobne: Wszystkie magnolie żółtokwiatowe są bardzo trudne do identyfikacji i rozróżnienia.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.


- -
Magnolia brooklińska 'Yellow Bird' (Magnolia brooklynensis 'Yellow Bird')

Cechy drzewa: Magnolia Yellow Bird kwiatMagnolia Yellow Bird kwiat Magnolia Yellow Bird to średniej wielkości drzewo o piramidalnym pokroju.
Liście. Liście są ciemnozielone, błyszczące.
Kwiaty. Kwiaty koloru intensywnie żółtego pojawiają się wraz z rozwojem liści. Tepale mają 7,5 cm długości i 5 cm szerokości.
Owoce. Typowe. Rzadko u nas owocuje.

Pochodzenie: Krzyżowania magnolii drzewiastej z magnolią purpurową nazwano mieszańcami brooklińskimi (Magnolia brooklynensis Kalmb.). Odmianę 'Yellow Bird' w 1967 roku Doris Stone uzyskała w wyniku krzyżowania magnolii drzewiastej (Magnolia acuminata) z magnolią brooklińską 'Evamaria' (Magnolia brooklynensis 'Evamaria'). 'Evamaria' była pierwszą wyselekcjonowaną odmianą o kwiatach koloru będącego mieszaniną barw czerwonej, zielonej i żółtej. Nie stała się popularna, lecz była wykorzystywana w dalszych pracach hodowlanych. Okazało się, że krzyżowanie wsteczne Magnolii brooklińskiej i odmiany 'Evamaria' daje potomstwo o czystej, żółtej barwie kwiatów.

Rozmaitości: Zakwita w maju i czerwcu - odporna na mróz.

Drzewa podobne: Wszystkie żółte magnolie są bardzo podobne do siebie.

Lokalizacja zdjęć: Ogród Botaniczny UW Warszawa.


- Zdjęcia magnolii Yellow Bird -
Magnolia Stellar Acclaim (Magnolia 'Stellar Acclaim')

Cechy drzewa: Magnolia Stellar Acclaim kwiatMagnolia Stellar Acclaim kwiatMagnolia Stellar Acclaim to drzewo do 8-10 metrów wysokości. Czasami spotykana w formie krzewiastej.
Liście. Duże, ciemnozielone, jesienią przybierają żółtawe i złote tony.
Kwiaty. Tepale żółte, zaróżowione u nasady w kształcie wydłużonych miseczek.
Owoce. Typowe.

Pochodzenie: Krzyżówka magnolii brooklińskiej ‘Woodsman’ (Magnolia x brooklynensis ‘Woodsman’) z magnolią ‘Golden Star’ (Magnolia ‘Golden Star’) przez August Kehr, Brooklyn Botanic Gardens, Nowy Jork, USA.

Rozmaitości: Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści. W pełni kwitnienia pojawia się ulistnienie. Najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu do półcienia. Dla optymalnego wzrostu wymaga równomiernie wilgotnej, dobrze przepuszczalnej gleby, ale ginie w stojącej wodzie. Preferuje gleby kwaśne, na innych rośnie słabiej. Jest dość nietolerancyjna na zanieczyszczenia miejskie, dlatego najlepiej unikać nasadzeń w dużych miastach lub przy ruchliwych ulicach miejskich.

Drzewa podobne: Wszystkie magnolie żółtokwiatowe są bardzo trudne do identyfikacji i rozróżnienia.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
Magnolia Sunsation (Magnolia Sunsation)

Cechy drzewa: Magnolia Sunsation kwiatMagnolia Sunsation kwiat Magnolia Sunsation to drzewo do 6-8 metrów wysokości o zwięzłym pokroju, tworzącym odwrotnie piramidalną formę (wzniesioną ku górze).
Liście. Liście duże, ciemnozielone, czasami delikatnie owłosione u nasady.
Kwiaty. Tepale koloru cytrynowo-malinowego w kształcie wydłużonych tulipanów.
Owoce. Typowe szyszki z pomarańczowymi nasionami.

Pochodzenie: Krzyżówka Magnolii brooklińskiej 'Woodsman' (Magnolia x brooklynensis 'Woodsman') z Magnolią Elizabeth (Magnolia 'Elizabeth') wyhodowana przez Augusta Kehra, Carolina, USA.

Rozmaitości: Szybko rośnie i obficie kwitnie. Uznawana za jedną z piękniejszych magnolii o żółtych kwiatach. Bardzo wcześnie wchodzi w stan kwitnienia, gdyż już po 2-3 latach od posadzenia..

Drzewa podobne: Wszystkie magnolie żółtokwiatowe są bardzo trudne do identyfikacji i rozróżnienia.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
« Magnolie strona poprzednia                     Magnolie strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -