Stewarcja - rodzina herbatowate, herbaciane

Gatunki stewarcji: znanych jest 20 gatunków stewarcji. Większość rośnie w Japonii, Korei, Chinach, Laosie, Wietnamie i Tajlandii, a kilka we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce spotykamy tylko ten 1 gatunek: stewarcja kameliowata (stewartia pseudocamellia). Bardzo, bardzo rzadko w ogrodach botanicznych i kolekcjach przydomowych rośnie: stewarcja piłkowana (stewartia serrata), stewarcja dzióbkowata (stewartia rostrata), stewarcja chińska (stewartia sinensis), stewarcja amerykańska (stewartia ovata) i stewarcja wzrosła (stewartia monadelpha).


Stewarcja kameliowata (Stewartia pseudocamellia)

Cechy drzewa: Stewarcja kameliowata koraStewarcja kameliowata kwiat Stewarcja kameliowata to nieduże drzewo o kielichowatych, pojedynczych, białych lub kremowych kwiatach, przypominających kwiaty kamelii. Często o wielu pniach w formie dużego krzewu. Oryginalna i dekoracyjna, łuszcząca się kora, przypomina korę platana czy magnoli pośredniej.
Kwiaty. Kwiaty są raczej krótkowieczne, ale rozwijają się sukcesywnie, także całe kwitnienie rozciąga się nawet na kilka tygodni. Jest najbardziej dekoracyjnym gatunkiem ze wszystkich stewarcji. Jej kwiaty osiągają do 7 cm średnicy i utrzymują się stosunkowo długo na roślinie.
Liść. Gatunek ten ma przepiękne, jaskrawoczerwone zabarwienie liści jesienią.

Pochodzenie: Azja.

Rozmaitości: Stewarcja kameliowata owocStewarcja kameliowata liść Inne gatunki stewarcji to - stewarcja dziobkowata - najrzadszy z gatunków uprawianych w Polsce. Jej kwiaty są duże, podobne do kwiatów stewarcji kameliowatej, czy piłkowanej, ale dolna część płatków jest czerwonawa, a podkwiatki i działki kielicha są purpurowo-czerwone. Najmniej ozdobna i wrażliwa na mróz jest stewarcja wzrosła, która podczas ostrych zim w środkowej Polsce bardzo często marznie aż do powierzchni śniegu.

Drzewa podobne: Stewarcja kameliowata jesieniąStewarcja kameliowata jesienią Wszystkie stewarcje są dość podobne do siebie. Różnią je kwiaty, okres kwitnienia i korowina.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie i w Powsinie


- Zdjęcia stewarcji kameliowatej -
Stewarcje - strona 2


- Drzewa Polski - Atlas drzew -