Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa)

Cechy drzewa: Surmia wielkokwiatowa gałązkaSurmia wielkokwiatowa pokrój drzewa Surmia wielkokwiatowa jest podobna do surmii bigoniowatej, ale jest dużo wyższym drzewem - nawet do 25 metrów wysokości. Korona kopulasta.
Liście. Liście sercowate, jasnozielone, bardzo duże - do 40 centymetrów długości.
Kwiaty. Kwiaty duże, zebrane w luźne kwiatostany.
Owoce. Owocem są duże i długie (do pół metra) w kształcie fasoli, ciemnobrązowe, szerokości ok. 15 mm.

Pochodzenie: Środkowo-wschodnie obszary USA.

Rozmaitości: Surmia wielkokwiatowa liścieSurmia wielkokwiatowa owoce Kwitnie wcześniej o ok. 2 tygodnie od surmii bigoniowatej. Jest od niej wytrzymalsza i bardziej odporna na mrozy. Jej drewno odporne jest na gnicie i było wykorzystywane do produkcji słupów telefonicznych, a także w budownictwie do konstrukcji dachowych.

Drzewa podobne: Raczej łatwa do rozróżnienia od innych surmii - ma największe liście, kwiatostany i owoce.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.


- -
Surmia Bungego, mandżurska (Catalpa bungei C.A. MEy.)

Cechy drzewa: Surmia Bungego kwiatSurmia Bungego kwiatostan Surmia Bungego to drzewo do 8-10 metrów wysokości. Liście owalne, zielonkawe, delikatnie błyszczące. Kwiaty zebrane w duże, wiechowate kwiatostany. Są gęsto, różowo nakrapiane, różnią się od popularnych u nas surmii. Owoce w postaci cienkich, bardzo długich, zielonych fasolek.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Surmia Bungego liśćSurmia Bungego gałązka Nazwa pochodzi od niemieckiego botanika Alexandra Bunge, który zebrał okazy, następnie opisane przez Carla Antona von Meyera. Kwitnie w lipcu. Rzadkość w Polsce. Nie jest do końca odporna na nasze mrozy. Warta jednak szerszego rozpowszechnienia. Odporna jest na zanieczyszczenia powietrza.

Drzewa podobne: Surmia Bungego liścieSurmia Bungego owoce Wszystkie surmie są dość podobne do siebie. Różnią je kształy liści i kolory kwiatów oraz wnętrz kielichów.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
Surmia - strona 1

- Drzewa Polski - Atlas drzew -