Surmia, katalpa - rodzina surmiowate

Gatunki surmii: znamy 11 gatunków, w tym najczęściej spotykane: surmia zwyczajna (catalpa bignonioides), surmia pośrednia (catalpa erubescens), surmia żółtokwiatowa (catalpa ovata) oraz surmia wielkokwiatowa (catalpa speciosa). W arboretach trafia się rzadko spotykana u nas surmia Bungego.


Surmia zwyczajna, pospolita, bignoniowata (Catalpa bignonioides)

Cechy drzewa: Błotnia bignoniowata pierwsze liścieBłotnia bignoniowata kwiatySurmia bignoniowata to drzewo do 10 metrów wysokości.
Liście. Duże i intensywnie zielone liście, szerokojajowate do 20 cm długości, sercowate, a czasami, ale bardzo rzadko klapowate. Po roztarciu nieprzyjemnie pachnące.
Kwiaty. Dzwonkowate lub rurkowate, białe, duże kwiaty do 4 cm średnicy, wewnątrz fioletowo nakrapiane z dwoma pomarańczowymi paskami zebrane w wiechy. Wiechy kwiatowe do 20 cm długości.
Owoce. Owoc to długa, wąska "fasola" zawierająca wiele nasion opatrzonych aparatem lotnym. Owoce pozostają na drzewie do kolejnego sezonu, a często się zdarza, że nawet do kolejnej jesieni.

Pochodzenie: Pd.-Wsch. Ameryka Północna.

Rozmaitości: Błotnia bignoniowata liścieBłotnia bignoniowata owoc W młodości mało wytrzymała na niskie temperatury. W czasie wiosennych przymrozków pierwsze zielone pędy nie wytrzymują spadków temperatur, ale w miarę szybko się regenerują. Jesienią przebarwia się na żółtawe tony.

Drzewa podobne: Błotnia bignoniowata liścieBłotnia bignoniowata jesienią Wszystkie surmie są dość podobne do siebie. Różnią je kształy liści i kolory kwiatów oraz wnętrz kielichów. Amator przyrody może ją pomylić z paulownią puszystą.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów, Osiedle Żeromskiego, przy ODK-u, Parkingowa, Spacerowa, Al. Wyzwolenia, Park Dittricha. Warszawa Park Saski, Łazienki.


- Zdjęcia surmii bignoniowatej -
Surmia żółtokwiatowa (Catalpa ovata)

Cechy drzewa: Surmia żółtokwiatowa pierwsze liścieSurmia żółtokwiatowa liścieSurmia żółtokwiatowa to drzewo do 6-8 metrów wysokości. Posiada liście wyraźnie klapowane. Kwiaty żółte.

Pochodzenie: Ameryka Północna i Azja Wschodnia.

Rozmaitości: Surmia żółtokwiatowa kwiatSurmia żółtokwiatowa kwiatostan Nie osiąga zbyt dużych rozmiarów w porównaniu do surmii zwyczajnej.

Drzewa podobne: Surmia żółtokwiatowa liście jesieniąSurmia żółtokwiatowa owoce Wszystkie surmie są dość podobne do siebie. Surmia żółtokwiatowa jest dość łatwo identyfikowalna w czasie kwitnienia po żółtych kwiatach.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów, Osiedle Kościuszki.


- Zdjęcia surmii żółtokwiatowej -
Surmia pośrednia (Catalpa ×erubescens)

Cechy drzewa: Surmia pośrednia pędSurmia pośrednia liścieSurmia pośrednia to drzewo o średniej wysokości i luźnym oraz szerokim pokroju. Rośnie góra do 10 metrów wzwyż.
Liście. Liście zielone, duże 30-35 cm, głównie klapowate.
Kwiaty. Kwiaty białe, zebrane w luźne, duże wiechy. Wiechy mniejsze niż u surmii bignoniowatej.
Owoce. Strąki do 30-40 cm długości.

Pochodzenie: Krzyżówka gatunkowa.

Rozmaitości: Surmia pośrednia kwiatostanSurmia pośrednia kwiatostan Surmia pośrednia to mieszaniec surmii bigoniowatej oraz żółtokwiatowej. Zachowuje cechy obu gatunków. W uprawie najczęściej spotykana w purpurowolistnej wiosną odmianie 'Purpurea'.

Drzewa podobne: Surmia pośrednia gałązka z liściamiSurmia pośrednia owoce Wszystkie surmie są dość podobne do siebie. Różnią je kształy liści, rozmiar wiech i kolory kwiatów oraz wnętrz kielichów. Amator przyrody może ją pomylić z paulownią puszystą.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
Surmie - strona 2

- Drzewa Polski - Atlas drzew -