Ambrowiec - rodzina oczarowate

Gatunki ambrowca: na świecie znane są 4 gatunki, w Polsce spotykany jest jeden gatunek - ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua).


Ambrowiec amerykański, balsamiczny (Liquidambar styraciflua)

Ambrowiec amerykański gałązkaAmbrowiec amerykański liśćAmbrowiec amerykański liść jesiennyAmbrowiec amerykański liść jesienny
Ambrowiec amerykański
gałązka
Ambrowiec amerykański liść
Ambrowiec amerykański liść jesienny
Ambrowiec amerykański liść jesienny


Ambrowiec amerykański drzewo

Ambrowiec amerykański

Ambrowiec amerykański kora

Ambrowiec amerykański kora

Cechy drzewa: Ambrowiec amerykański zwany balsamicznym w swojej ojczyźnie osiąga wysokość do 45 metrów. U nas dużo mniej - do 10-12 metrów. Posiada szerokostożkowatą koronę i prosty pień pokryty głęboko bruzdowaną ciemno szarą korowiną. Wydaje często odrośla korzeniowe, ale w Polsce, zapewene ze względu na ostrzejszy, klimat nieliczne. Pędy czerwonobrunatne, często z korkowymi naroślami, jak u wiązu polnego.

Ulistnienie skrętoległe. Liście dłoniasto klapowane, szerokości 10-18 cm, u nasady sercowate, o pięciu długich, odlegle piłkowanych klapach, z wierzchu błyszczące i ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, z kępkami brunatnych włosków w kątach nerwów, po roztarciu pachnące. Jesienią liście przebarwiają się wspaniale na kolor purpurowofioletowy, pomarańczowy, czerwony lub żółty.

Kwiaty rozdzielnopłciowe, niepozorne, bezpałkowe, męskie w zbitych główkach zebranych w wyprostowane, szczytowe grona, żeńskie również w główkach, lecz zwisających na długich szypułkach. Owocostany kuliste, średnicy do 3 cm, zwisające, złożone z licznych, twardych torebek, szczelne ze sobą zrośniętych i opatrzonych na szczycie długim, kolczastym wyrostkiem. Nasiona oskrzydlone, najczęściej po 2 w torebce (pozostałe niewykształcone). Podobnie jak u platana, owocostany pozostają przez cała zimę na drzewie.

Pochodzenie: Ameryka Północna - południowo-wschodnie obszary od Nowego Jorku i Illinois do Florydy i Missisipi.

Rozmaitości: Rośnie na terenach wilgotnych, często w dolinach rzek i nad jeziorami. W naszych warunkach klimatycznych ambrowiec amerykański wyrasta zwykle w niewysokie drzewa. W młodości jest wrażliwy na niskie temperatury. Może być polecany tylko dla zachodniej Polski. Wymaga żyznych, dostatecznie wilgotnych gleb i osłoniętych, ciepłych stanowisk. Jedno z najpiękniejszych drzew parkowych, w wspaniałych, efektownych barwach w okresie jesieni. Przede wszystkim do sadzenia pojedynczo lub w luĽnych grupach na dużych powierzchniach trawników. Rozmnaża się z nasion, które u nas nie dojrzewają i trzeba je sprowadzać z krajów o łagodniejszym klimacie.

Drzewa podobne: Ze względu na liście ambrowiec amerykański może przypominać klon srebrzysty (który ma jednak dużo jaśniejszą - szarą, srebrną spodnią stronę liści i nie przebarwia się tak na czerwono jesienią), a ze względu na owoce podobny jest platan klonolistny (który łatwo rozróżnić po łuszczącej się korze koloru żółtego, brązowego i zielonego).

Lokalizacja zdjęć: arboretum w Powsinie, arboretum w Rogowie, Żyrardów os. Wschód, Warszawa Metro Ratusz.


- Zdjęcia ambrowca amerykańskiego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -