Klon - rodzina klonowate

Gatunki klonów: znanych jest około 120 gatunków klonów w umiarkowanej strefie na półkuli północnej. W Polsce występuje 5 gatunków głównych: klon polny, klon pospolity, klon jesionolistny, klon srebrzysty, klon jawor i kilka rzadziej występujących, ale spotykanych w naszych parkach oraz ogródkach: klon tatarski, klon ginnala, klon czerwony, klon palmowy.

Wiele gatunków północnoamerykańskich i azjatyckich czasami spotykanych jest u nas w uprawie hobbystycznej, parkach czy arboretach. Najbardziej znane i najczęściej sadzone to: klon cukrowy, klon czarny, klon Czonoskiego, klon Davida, klon diabelski, klon drobnokwiatowy, klon Forresta, klon francuski, klon grabolistny, klon Henry'ego, klon hondoański, klon japoński, klon kapadocki, klon kłosowy, klon koreański, klon Maksymowicza, klon mandżurski, klon pensylwański, klon rdzawy, klon okrągłolistny, klon ostroząbkowy, klon Shirasawy, klon Siebolda, klon strzępiastokory, klon Trautvettera, klon trójkwiatowy, klon ukurundzki, klon winolistny, klon zielonokory.

Są to jedne z najpiękniejszych drzew ze względu na jesienny koloryt liści i zimowe barwy korowiny.


Klon jesionolistny (Acer negundo)

Klon jesionolistny pąkKlon jesionolistny kwiatostan
Klon jesionolistny: pąk i kwiatostan

Cechy drzewa: Klon jesionolistny to dwupienne drzewo do 15 metrów wysokości. Pędy zielone, nagie, pokryte woskowym nalotem. W młodości pędy barwy błękitnoszarej.

Liście. Liście jasnozielone, pierzaste, najczęściej 3-5 listkowe a czasami 7-9 listkowe. Listki jajowato wydłużone, ostro piłkowane. Listek wierzchołkowy często klapowany. Liście na jesieni przebarwiają się na żółto.
Kwiaty. Kwiaty ukazują się przed rozwojem liści: żeńskie w zwisających gronach, a męskie w gęstych wiązkach na długich szypułkach.
Owoce. Skrzydlaki ustawione są pod kątem ostrym, po dojrzeniu utrzymują się na drzewie aż do wiosny.


Pochodzenie: Wschodnie i środkowe obszary USA.


Rozmaitości: Klon jesionolistny pierwszy liśćKlon jesionolistny liść Klon jesionolistny nie potrzebuje specyficznych warunków glebowych. Bardzo wytrzymały na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Łatwo rozmnaża się z nasion. Rośnie bardzo szybko ale żyje krótko i jest kruchy - gałęzie są często łamane przez wiatry i zalegający na nich śnieg. Jeden z pierwszych klonów budzący się po zimie.


Drzewa podobne: Klon jesionolistny jesienny liśćKlon jesionolistny owoce Jeden z łatwiejszych klonów do identyfikacji. Jeden z nielicznych klonów występujący u nas ze złożonymi liśćmi.


Lokalizacja zdjęć: Żyrardów - klon jesionolistny rośnie niemal wszędzie.


Odmiany: Klon jesionolistny 'Flamingo' liśćKlon jesionolistny 'Flamingo' liście Odmiana 'Flamingo' to niezwykle dekoracyjne drzewo. Generalnie zachowuje cechy klonu jesionoloistnego z wyjątkiem liści. Te są dwubarwne - białe i zielone. Kolor biały przeważa po stronie brzegowej liścia. Spotykana w naszych parkach.

Klon jesionolistny 'Variegatum' liśćKlon jesionolistny 'Variegatum' liście Odmiana 'Variegatum' to także dekoracyjne, niskie drzewo. Liście również dwukolorowe, zielone z kremowymi plamami. Rzadziej spotykana niż 'Flamingo'.

Klon jesionolistny 'Odessanum' liśćKlon jesionolistny 'Odessanum' liście Odmiana 'Odessanum' to kolejne dekoracyjne, drzewo, dużo wyższe od pozostałych odmian. Liście jednokolorowe, początkowo wiosną kanarkowo żółte, później latem stają się żółto-zielone. Spotykana w starych parkach i wśród nowych nasadzeń.

Klon jesionolistny 'Kelly's Gold' liśćKlon jesionolistny 'Kelly's Gold' liście Odmiana 'Kelly's Gold' to rzadkość u nas. Osiąga góra 4 metry i ma zaokrągloną koronę. Liście zielonożółtawe przez cały sezon.

Klon jesionolistny 'Winter Lightning' liśćKlon jesionolistny 'Winter Lightning' Odmiana 'Winter Lightning' to rzadkość u nas. Jej młode pędy mają żółtawe barwy i ślicznie prezentują się zimą. Liście w pełnym słońcu są złotawe, a w pochmurne dni słomkowe i miodowe. Jesienią wyglądają przeuroczo.



- Zdjęcia klonu jesionolistnego -




Klon srebrzysty (Acer saccharinum)

Cechy drzewa: Klon srebrzystyKlon srebrzysty kwiatostanKlon srebrzysty to drzewo do 40 metrów wysokości. U nas zazwyczaj dużo niższe. Korona szeroka, dolne gałęzie zwisające. Kora koloru brązowo-szarego, na starość łuszczy się podłużnymi, odstającymi płatami. Charakterystyczna i ułatwiająca identyfikację tego drzewa.

Liście. Liście do 14 cm długości, 5-klapowe, głęboko klapowane. Z wierzchu jasnozielone a od spodu srebrzystoszare. Na jesieni przebarwiają się na żółto, rzadziej czerwonawo.
Kwiaty. Kwiaty czerwonawe, rozwijają się bardzo wcześnie - już w marcu. Mogą być cechą rozpoznawczą nadejścia wiosny.
Owoce. Skrzydlaki dość dużych rozmiarów (do 5 cm długości) i niesymetryczne. Jeden wyraźnie większy od drugiego. Skrzydełka wygięte sierpowato. Skrzydlaki opadają latem. Jesienią nie ma ich już na gałązkach.


Pochodzenie: Wschodnie USA i Kanada.


Rozmaitości: Klon srebrzysty liśćKlon srebrzysty owoc Wraz z klonem jesionolistnym, jako pierwsze z klonów wydają świeże pączki na wiosnę. Jest rośliną dwupienną. Klon srebrzysty jest odporny na mrozy i mało wymagający w stosunku do wymagań glebowych. Kwiaty miododajne. Łatwo rozmnaża się z nasion. Odporny na zanieczyszczenia miejskie. Uznawany jest za cenne drzewo do zadrzewień osiedlowych.
Jeden z najgrubszych klonów srebrzystych rośnie w parku pałacowym w Rytywianach w woj. świętokrzyskim i osiągnął ponad 100 lat. Posiada kilka pni i ich wspólny obwód wynosi 600 cm (dane z 2013 roku). Natomiast jeden z najstarszych klonów srebrzystych i o pojedynczym pniu rośnie w parku miejskim w Kościanie w woj. wielkopolskim - ma ok. 200 lat i 522 cm obwodu (dane z 2013 roku).


Drzewa podobne: Klon srebrzystyKlon srebrzysty W miarę łatwy do identyfikacji. Posiada charakterystyczną korowiną, wcześnie kwitnie, a liście od spodu są srebrzystej barwy.


Lokalizacja zdjęć: Żyrardów, plac zabaw przy ul. Kościuszki, os. Wschód, Henryszew.



- Zdjęcia klonu srebrzystego -




Klony - strona 2


- Drzewa Polski - Atlas drzew -