Trzmielina - rodzina dławiszowate

Gatunki trzmieliny: na świecie znanych jest 120 gatunków. W Polsce rosną dziko tylko 2 gatunki - trzmielina pospolita i trzmielina brodawkowata. W ogrodach Polaków coraz częściej gości trzmielina oskrzydlona. Inne najbardziej znane ale rzadziej u nas spotykane to: trzmielina Hamiltona, trzmielina korkowa, trzmielina niska, trzmielina ostrolistna, trzmielina pnąca, trzmielina skąpokwiatowa, trzmielina szerokolistna, i trzmielina wielkoskrzydła.


Trzmielina pospolita, zwyczajna (Euonymus europaeus) Gatunek rodzimy

Cechy drzewa: Trzmielina pospolita gałązkaTrzmielina pospolita kwiaty Trzmielina pospolita to niewielkie drzewo do 4-5 metrów wysokości. W warunkach naturalnych najczęściej w formie krzewiastej, gdyż tworzy liczne odrośla korzeniowe. Młode gałązki są gładkie, oliwkowozielone, a starsze czterokanciaste. Pączki z jasnymi, dwubarwnymi łuskami przylegają do pędów.

Liście. Liście eliptyczne, zaostrzone, o piłkowanych brzegach, ciemnozielone, nakrzyżległe. Długość liścia nawet do 9 cm. Ogonek liściowy krótki do 1 cm, na blaszce widoczne jest 5-6 nerwów bocznych. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono.
Kwiaty. Kwiaty drobne, niepozorne, kremowozielonkawe. Zebrane są na szczytach gałązek w niepozorne baldaszki i zupełnie nie zapowiadają piękna powstających z nich owoców.
Kwitnienie. Trzmielina zwyczajna kwitnie od połowy do końca maja.
Owoce. Owoc to czterograniasta, jaskraworóżowa torebka, zawierająca 4 białe nasiona w pomarańczowej osnówce. Owoce utrzymują się na gałązkach jeszcze długo po opadnięciu liści, a czasami do późnej zimy.

Pochodzenie: Europa, gatunek rodzimy.

Rozmaitości: Trzmielina pospolita liścieTrzmielina pospolita pąk Trzmielina ta jest silnie trująca. Wszystkie jej części mogą być powodem zatrucia, a najbardziej niebezpieczne są owoce. Zatrucie trzmieliną zwyczajną powoduje osłabienie, wymioty, biegunkę, dreszcze, konwulsje, zaburzenia w pracy serca, paraliż, a w końcu śmierć. Za śmiertelną, dla dorosłego człowieka, dawkę uważa się zjedzenie 35. owoców.

Nie jest gatunkiem wymagającym co do gleby, jak inne obce dla Polski trzmieliny - rośnie dobrze nawet w półcieniu i na słabych ziemiach.

Trzmielinę zwyczajną można rozmnażać z nasion, które zbieramy późną jesienią. Nasiona wymagają kilkumiesięcznej stratyfikacji. Przed siewem przekłada się je warstwami do wilgotnego piasku lub miału torfowego w temperaturze 1-10 °C, co powoduje ich napęcznienie oraz szybsze i równomierniejsze wschody. Stratyfikację nasion można przeprowadzić w lodówce w temp. ok. 0 st. C. Nasiona przed umieszczeniem w lodówce należy wymieszać z wilgotnym piaskiem. Na wiosnę takie nasiona można wysadzać do gruntu.

Drzewa podobne: Trzmielina pospolita liścieTrzmielina pospolita owoce Trzmielina jest łatwo identyfikowalna. Natomiast odróżnienie trzmieliny zwyczajnej od podobnej trzmieliny brodawkowatej bywa trudne.

Lokalizacja zdjęć: Kolekcja własna autora, Żyrardów okolice cmentarza, droga na Kozłowice.


- Zdjęcia trzmieliny pospolitej -
Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)

Cechy drzewa: Trzmielina oskrzydlona kwiatyTrzmielina oskrzydlona kwitnienie Trzmielina oskrzydlona to niskie drzewo do 3 metrów wysokości. Na Dalekim Wschodzie rośnie nawet do 7 metrów. Kora charakterystyczna - zawiera skrzydełka - korkowe listewki do 2 cm szerokości.

Liście. Liście jajowato-eliptyczne, piłkowane, małe. Wiosną liście są jasnozielone, latem ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się w intensywne odcienie czerwieni - szczególnie na słonecznych stanowiskach.
Kwiaty. Kwiaty drobne, niepozorne, zielonkawe.
Owoce. Owoce to małe, wiszące, czterokomorowe torebki; z początku różowe, a następnie fioletowe bądź czerwone.

Pochodzenie: Azja.

Rozmaitości: Trzmielina oskrzydlona pędTrzmielina oskrzydlona gałązka Coraz częściej sadzona trzmielina w Polsce. Dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Ze względu na jesienne kolory przebarwiających się liści angielska nazwa tej trzmieliny to "burning bush", czyli płonący krzak. Rośnie na każdych glebach, preferuje stanowiska nasłonecznione, dzięki czemu pięknie się przebarwia jesienią.

Drzewa podobne: Trzmielina oskrzydlona owoceTrzmielina oskrzydlona owoce Ze względu na listewki na pędach jest łatwa do rozróżnienia. Podobna do niej jest bardzo rzadko spotykana u nas trzmielina korkowa.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Ogródek autora.


- Zdjęcia trzmieliny oskrzydlonej -
Trzmieliny - strona 2


- Drzewa Polski - Atlas drzew -