Trzmielina Hamiltona (Euonymus hamiltonianus)

Cechy drzewa: Trzmielina Hamiltona kwiatyTrzmielina Hamiltona kwiaty Trzmielina Hamiltona to niskie drzewo o wysokości do 6 metrów. Często formuje jednak drzewko z rozczłonkowanym pniem o rozłożystej koronie. Kora szaro-zielona, początkowo gładka, a z wiekiem pokryta bruzdkami.
Kwiaty. Kwiaty drobne, niepozorne, zielono-kremowe.
Owoce. Owoce początkowo jasnozielone, a następnie jaskraworóżowe, po otwarciu uwalniają czerwone lub pomarańczowe nasiona zawieszone na nitkach.

Pochodzenie: Wschodnia Azja.

Rozmaitości: Trzmielina Hamiltona liśćTrzmielina Hamiltona owoce Wrażliwa na czerwce - szkodliwe pluskwiaki. Toleruje niesprzyjające warunki glebowe. Owocuje obficie na stanowiskach słonecznych.

Drzewa podobne: Trzmielina Hamiltona liście jesieniąTrzmielina Hamiltona jesienią Dość podobna do popularnych trzmielin.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, ogródek autora.


- -
Trzmielina skąpokwiatowa (Euonymus pauciflorus)

Cechy drzewa: Trzmielina skąpokwiatowa liśćTrzmielina skąpokwiatowa owoc Trzmielina skąpokwiatowa to drzewo, które rośnie do 3 metrów wysokości i 2 metrów szerokości. Najczęściej w postaci krzaczastej z wieloma pniami.
Liście. Liście ułożone nakrzyżlegle, ciemnozielone, jesienią pięknie przebarwiają się na czerwono i fioletoworóżowo.
Owoce. Owoce zwisają na długich ogonkach, różowe z pomarańczowymi nasionkami.

Pochodzenie: Północna i Wschodnia Azja.

Rozmaitości: Trzmielina skąpokwiatowa gałązkaTrzmielina skąpokwiatowa liście Trzmielina ta ma również trujące owoce. Nasłonecznienie nie ma dużego wpływu na wzrost drzewa. Lubi natomiast gleby żyzne i wilgotne. Rzadkość w Polsce.

Drzewa podobne: Podobna do innych trzmielin. Cechą charakterystyczną są brodawki gęsto pokrywające pędy rośliny.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
Trzmielina ostrolistna (Euonymus oxyphyllus)

Cechy drzewa: Trzmielina ostrolistna liścieTrzmielina ostrolistna kora Trzmielina ostrolistna to drzewo do 5 metrów wysokości.

Liście. Liście eliptyczno-lancetowate, dość duże (nawet do 15 cm), jak na trzmeilinowe i ostro zakończone. Intensywnie zielone. U nas rzadko kiedy się przebarwiają. W dobrych, naturalnych warunkach przyjmują bordowe barwy.
Owoce. Owoce to różowe torebki z wysuniętymi, pomarańczowymi osnówkami okrywającymi nasiona.

Pochodzenie: Japonia, Korea, Chiny.

Rozmaitości: Trzmielina ostrolistna niedojrzałe owoceTrzmielina ostrolistna owoce Rzadkość w Polsce. Warta rozpowszechnienia ze względu na bardzo obfite i urodziwe owocowanie. Liście dość długo utrzymują się na gałązkach - nawet do listopada. Odporna na nasze mrozy.

Drzewa podobne: Trzmielina ostrolistna owoceTrzmielina ostrolistna gałązka Liście są dość charakterystyczne i dobrze rozróżniają drzewo od innych trzmielin. Owoce natomiat bardzo przypominają inne, rzadko występujące u nas trzmieliny.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
« Trzmieliny strona poprzednia                     Trzmieliny strona pierwsza »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -