Trzmielina szerokolistna, wielkoowocowa (Euonymus latifolius)

Cechy drzewa: Trzmielina szerokolistna gałązkaTrzmielina szerokolistna kora Trzmielina szerokolistna to drzewo wysokości do 3-4 metrów o szeroko rozchylonych gałęziach. Pędy krótkie, sztywne, zielone, czerwonobrązowe od strony nasłonecznionej, prawie obłe, z długimi, wrzecionowatymi pączkami.

Liście. Liście eliptyczne lub odwrotnie jajowate, długości 6-12 cm, u podstawy szerokoklinowate, na wierzchołku zaostrzone, całobrzegie lub drobno i płytko piłkowane.
Owoce. Torebki owocowe duże, 5-komorowe, ciemnoróżowe lub czerwone, długości do 2,5 cm, zwisające na bardzo długich (do 10 cm) szypułkach. Nasiona białe, całkowicie okryte pomarańczową osnówką, dojrzewają we wrześniu.

Pochodzenie: Południowa Europa, Kaukaz, Azja Mniejsza.

Rozmaitości: Trzmielina szerokolistna liścieTrzmielina szerokolistna liść Wytrzymała na mrozy, mało wymagająca w stosunku do gleby. Znosi silne ocienienie. Należy do najpiękniejszych trzmielin o zdrowym, ciemnozielonym ulistnieniu i bardzo oryginalnych i efektownych owocach. Polecana do parków i zieleni osiedlowej. Nadaje się do sadzenia pojedynczo na trawnikach oraz w luźnych grupach.

Drzewa podobne: Trzmielina szerokolistna owoceTrzmielina szerokolistna owoce Podobna do innych trzmielin - trudna do identyfikacji.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
Trzmielina korkowa (Euonymus phellomanus)

Cechy drzewa: Trzmielina korkowa gałązkaTrzmielina korkowa pędTrzmielina korkowa to drzewo do 5 metrów wysokości i około 2 metrów szerokości. Niestety dużo częściej spotykana w formie krzaczastej. Posiada charakterystyczną korowinę. Jej pędy ozdobione są szerokimi skrzydełkami korkowymi.

Liście. Liście intensywnie zielone, jesienią przebarwiają się uroczo w przeróżne odcienie czerwieni i różu.
Owoce. Owoce są dość duże, różowe z czerwonymi nasionkami w środku. Owocuje liczniej niż inne trzmieliny.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Trzmielina korkowa liśćTrzmielina korkowa owoce Trzmielina korkowa preferuje stanowiska nasłonecznione. Obficiej owocuje na takich miejscach. Wymaga przeciętnie wilgotnej gleby. Niestety jest mniej odporna na silne mrozy od innych owocujących trzmielin. W czasie ostrych zim może przemarzać i dlatego zaleca się owinąć młode rośliny.

Drzewa podobne: Bardzo podobna to trzmieliny oskrzydlonej. W zasadzie liście i owoce ma też podobne do innych trzmielin. Charakterystyczne jest czerwone nasionko.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- Zdjęcia trzmieliny korkowej -
Trzmielina wielkoskrzydła (Euonymus macropterus)

Cechy drzewa: Trzmielina wielkoskrzydła kwiatyTrzmielina wielkoskrzydła kwiaty Trzmielina wielkoskrzydła to drzewo a czasmi krzew o wysokości 3 metrów. Pokrój rozłożysty. Pąki zimowe w kształcie wrzecion.

Liście. Liście odwrotnie jajowate lub owalne, przeważnie wysmukłe, klinowate u nasady, drobno ząbkowane. Duże - długość nawet do 10 cm. Ciemnozielone z połyskiem.
Kwiaty. Kwiaty małe, kwitnie obficie, zielone, wiszące na smukłych, długich szypułkach.
Owoce. Owoce duże do 2,5 cm, szerokie, różowe, czteroskrzydłe, ciemnoczerwone do fioletowopurpurowych.

Pochodzenie: Korea, Mandżuria, pacyficzna Rosja, Japonia.

Rozmaitości: Trzmielina wielkoskrzydła liścieTrzmielina wielkoskrzydła gałązka Wprowadzona na rynek w 1905 roku przez panów ze szkółki Veitch.

Drzewa podobne: Trzmielina wielkoskrzydła owocTrzmielina wielkoskrzydła owoce To trzmielina o największych rozmiarowo i bardzo urokliwych owocach. Dość łatwa do identyfikacji w czasie kwitnienia i owocowania.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
« Trzmieliny strona poprzednia                     Trzmieliny strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -